بهترین راهنمای معامله با پرایس اکشن

بهترین راهنمای معامله با پرایس اکشن

پرایس‌اکشن یا رفتار قیمت به حرکت و عمل قیمت یک نماد اطلاق می‌شود که در طول زمان بر روی نمودار مربوطه ترسیم می‌شود؛ در واقع پرایس‌اکشن پایه و اساس کلیه تحلیل‌هایی است که چارتیست‌ها برای بررسی و پیش‌بینی قیمت نمادهای مختلفِ بازار اعم از کالا، سهام، ارز، انرژی، رمزارز و غیره انجام می‌دهند. بسیاری از معامله‌گران کوتاه‌مدت منحصراً به پرایس‌اکشن و نتایج حاصل از آن برای تصمیم‌گیری‌های معاملاتی خود اعتماد می‌کنند.

معامله‌گری بر اساس پرایس‌اکشن روشی است که در آن تمام تصمیمات معاملاتی بر مبنای صرف نمودار قیمت صورت می‌گیرد؛ این بدان معنی است که هیچ‌گونه اندیکاتور یا اوسیلاتور خاصی برای شناسایی نواحی حمایت و مقاومت و یا روند بازار استفاده نمی‌شود. تمام بازارهای مالی اطلاعات مربوط به حرکت قیمت بازار را در طی دوره‌های مختلف تولید می‌کنند؛ این اطلاعات در نمودار قیمت نمایش داده می‌شود. نمودار قیمت منعکس‌کننده باورها و اقدامات تمامی شرکت‌کنندگان (انسان یا کامپیوتر) در طی یک دوره مشخص در بازار است و این باورها در نمودار قیمت در قالب "رفتار قیمت" یا همان "پرایس‌اکشن" به نمایش درمی‌آیند.

طرفداران پرایس‌اکشن بر این باورند که هر چند داده‌های اقتصادی و سایر رویدادهای خبری جهانی (عوامل فاندامنتال) کاتالیزورهای حرکت قیمت در بازار هستند، اما ما برای موفقیت در بازار نیازی به تجزیه و تحلیل آن‌ها نداریم. دلیل آن‌ها بسیار ساده است چرا که تمام اطلاعات اقتصادی و خبری جهان که سبب حرکت قیمت در بازار می‌شوند، در نهایت از طریق رفتار قیمت در یک نمودار قیمت منعکس می‌شوند؛ یعنی مشابه نظری که تکنیکالیست‌ها دارند. از آنجا که پرایس‌اکشن نشان‌دهنده تمام متغیرهایی است که بر روی دوره‌های مختلف زمانی بازار تاثیر می‌گذارد، تجزیه و تحلیل آن می‌تواند تمام اطلاعات مهم و تاثیرگذار جهت طراحی معاملاتی سودآور را رقم بزند؛ فارغ از اینکه آیا از سایر ابزارها استفاده شود یا خیر.

از مقدمه "علی محمدی" ویراستار علمی کتابِ 
بهترین راهنمای معامله با پرایس‌اکشن 
نوشته آتاناس متوو 
از انتشارات مهربان نشر 

0 دیدگاه

نظر شما راجع به این مقاله چیست؟